Levendulavirág
Levendulavirág- Mire használhatod a Levendula szüreten szedett levendulavirágot?

Ha ellátogatsz a Romhányi Balu Levendulafarmra, akkor megcsodálhatod a lila színben pompázó levendulamezőt, és ha kedved van, szedhetsz is a finom illatú gyógy-, fűszer- és dísznövényből, melynek felhasználási területe a legsokoldalúbb.
A Rómaiak ismertették meg az európai emberekkel, az ókorban a szépségápolás növénye volt. Tettek belőle fürdővízbe, testre, szappant is készítettek belőle, a már megszáradt növényt szintén illatosításra használták. Erős illata a rontó, ártó szellemeket is elűzi a néphit szerint.
Még sorolhatnám jótékony hatását, de azt már ismeritek. Inkább ismerjétek meg magának a levendulavirágnak a felhasználását.
A frissen vágott vagy szárított virágot a lakásba elhelyezve (a friss virágot, ha vázába teszed, ne tegyél alá vizet, csodálatosan megszárad) kellemes levendula illat lengi át otthonod. Ami neked kellemes illat, az a molyoknak, szúnyogoknak, de még a tetveknek is kellemetlen, így távol tarthatod őket.
De mire használhatod a gasztronómiában? Mit készíthetsz belőle? Pár ötlet, de ha Te már próbáltad, és van valamilyen finomság, amit itt nem találsz, megírhatod nekünk.
Levendula szörp:
Hozzávalók 20 dkg friss levendulavirág, 2 kg cukor, 2 liter víz, 2 bio citrom, 1 ek. citromsav
Elkészítés: A levendulavirágot tegyük a cukorral együtt hideg vízbe, hűvös helyen hagyjuk egy-két napig ázni. Közben időnként keverjük meg, hogy a virágok a víz alá kerüljenek, illetve a cukor feloldódjon. Másnap adjuk a citromkarikákat és a citromsavat a cukros, levendulás vízhez, és forraljuk fel. Majd szűrjük üvegekbe a szörpöt, zárjuk le az üvegeket, pár pillanatra állítsuk fejre mindegyiket, majd száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
Levendulás tej vagy tejszín:
Hozzávalók: 500 ml tejszín vagy tej, 2 teáskanál friss vagy szárított virág.
Elkészítés: A tej vagy a tejszín csak meleg legyen, ne legyen forrásban. 3 percig hagyja állni a levendulavirágot a meleg tejben. Ha túl forró vagy túl sok ideig áztatja, keserű lesz.
Lekvár levendulával:
Hozzávalók: 1 kg gyümölcs (lehet meggy, eper, szilva), 70 ml citromlé, 1 teáskanál friss levendula, 500 g cukor (vagy ennek megfelelő általad használt édesítőszer), 50 gr porcukor.
Elkészítés: A lekvárt a megszokott módon megfőzzük, és ha kész, a levendulás porcukrot hozzákeverjük. De ha 2 szál levendulavirágot teszel az üvegbe, azzal is eléred a kellő hatást.
Levendulás méz házilag:
Hozzávalók: 1 üveg méz, 8 levendula ág.
Elkészítés: melegítsük fel az üveg mézet és a levendulavirágot, majd hagyjuk kihűlni.
Levendulás vaj:
Hozzávalók: 250 g vaj, tejföl, 4 teáskanál levendulavirág, 1 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál zöldfűszer, só, bors.
Elkészítése: a puha vajat összekeverjük az apróra vágott összetevőkkel, és lehűtjük.
Levendulás olaj:
Hozzávalók: 500 ml extra szűz olívaolaj, 4 szál fűszernövény, friss levendulavirág.
Elkészítés: Az olajba tedd bele a gyógynövényeket és hagyd 3-4 hétig sötét helyen állni. Használhatod húsokhoz, grillezett halhoz.
Levendula ecet:
Hozzávalók: 10 db friss levendula, 100 ml ecet, 500 ml forralt víz, 1 teáskanál cukor, egy teáskanál só.
Elkészítés: Töltsd üvegbe a hozzávalókat, majd 4 hétig hagyd állni. Ezután szűrd le. Csak néhány cseppet használj belőle a salátákhoz.
Levendula, mint gyógytea:
Idegnyugtató hatású, fejfájást és fájdalmat csillapít, segíti az emésztést, görcsoldó, csökkenti az ideg alapú gyomor- és bélbántalmakat, a stressz okozta magas vérnyomást, az alvászavarokat.
Alvászavar, idegesség ellen: 2 teáskanál levendulavirágot forrázzunk le csészényi vízzel, hagyjuk 10 percig lefödve, majd szűrjük le. Az esti órákban, lefekvés előtt igyunk belőle. 1-2 csészével.
Migrén elleni tea: 1 liter vízzel leforrázunk 20 g szárított levendulát, 5 percig hagyjuk állni, ízlés szerint ízesítheted.
Légutakra: 1 liter vízzel leforrázunk 20 g levendulavirágot és 20 g fodormentalevelet. Naponta 3szor egy csészével.
Lelki problémákból származó gyomorfájásra: 2 teáskanál levendulavirágot forrázzunk le egy csészényi vízzel, hagyjuk 10 percig állni, és szűrjük le. Étkezések után fogyasszuk.
Levendula fürdő virágból készítve:
Itt is leginkább a nyugtató hatása az, amit kihasználunk. Emellett azonban a levendula serkenti a vérkeringést, és segíti a bőrpanaszok enyhítését. 10 dkg levendulavirágot leforrázzuk, állni hagyjuk, majd leszűrjük és fürdővízhez adod. De ha Te úgy szeretnéd, akkor csak dobd bele a fürdővízbe, és merülj bele. Relaxálj.
Reméljük tetszett az összeállításunk, de szívesen várjuk a Ti ötleteiteket és receptjeiteket is.
Kellemes napot és időtöltést kívánunk!